שמונה בעיות בלתי נסבלות באייפון

voting_iphonedrinebig

חיי סוללה קצרים, התחממות יתר, נטיה להתפוצצות ובעיות עם ה-SMS, העברית והבלוטות'. הכתבה שתחזיר את הצבע ללחיי הטוקבקיסטים. ויש גם פתרונות.

כמה מילים לפני שמתחילים בחגיגה: בעיות רבות ממכשירים קודמים לא נכנסו לכתבה, ביניהן: צלצול ומיקרופון חלשים, שיחה שמתנתקת באמצע, מסך שנשבר בקלות ועוד. הסיבה לכך היא שבאייפון 3GS, הדגם החדש ביותר, נפתרו רבות מהן. היות וזהו הדגם שבסופו של דבר גם יגיע לארץ, הרבה מהדברים שמשתמשים נהגו (ועדיין נוהגים) להתלונן עליהם פשוט לא רלוונטיים..

בנוגע לעברית במכשיר, קודם כל ניכר שיפור רב בנושא במערכת ההפעלה OS 3.0. דבר שני, מי שיש לו אייפון פרוץ יכול בקלות להוריד את openhebrew, העברית הפיראטית לאייפון, ולקבל ממשק עברי למהדרין – כולל יישור לימין, סרגלים בשפת הקודש ותיקונים לממשק העברי.

1. הוספת קידומת בינלאומית להודעות SMS
מי שמפעיל את המכשיר בישראל צפוי לגלות כי כאשר הוא מקבל הודעות SMS, תמיד תצורף אליהן התחילית 972+, הקידומת הבינלאומית של ישראל. מצב זה גורם לכך שאי אפשר לזהות אנשים ברשימת אנשי הקשר שלנו ששולחים לנו הודעה. אם מוסיפים את הקידומת הבינלאומית לכל אנשי הקשר ניתן אמנם לזהות ממי הגיעה הודעת ה-SMS, אבל לא מי מתקשר. בעיה זו לא קיימת בשיחות נכנסות, אשר מוצגות ללא הקידומת הבינלאומית.

פיתרון: הבעיה צפויה להיפתר כאשר מכשיר האייפון יגיע לארץ, משום שעניין הוספת התחילית טמון במפעילות הסלולריות אשר לא תומכות בשגעונות האייפון. מי שיש ברשותו מכשיר פרוץ יוכל להתקין את תוכנת openhebrew, או תוכנות נוספות שבאמצעותן ניתן לתקן בעיה זו. האחרים יצטרכו להוסיף מספר נוסף לכל איש קשר, אשר יכיל את הקידומת הבינלאומית, כדי לזהות גם הודעות SMS שמתקבלות וגם שיחות נכנסות.

2. עניין הרינגטונים

אם בכל מכשיר אחר ניתן לבחור שיר שנמצא על הזיכרון ולהגדיר אותו כרינגטון, הרי שבאייפון יש צורך, באופן רשמי, לרכוש רינגטונים מהחנות המקוונת של אפל. אותו דבר נכון גם לגבי הצלצול של השעון המעורר. ללא ספק, דבר שמשתמשים רבים בישראל אינם רגילים לו.

פיתרון: אלו שלא רוצים לפרוץ את המכשיר, יכולים להשתמש באתר כמו Audiko. האתר מאפשר ליצור רינגטון מכל קובץ MP3, OGG, AAC, WMA, ועוד. יש להעלות אותו לאתר, לבחור מקטע בן 30 שניות (או פחות) וללחוץ על Create Ringtone. את הרינגטון ניתן להוריד כקובץ M4R, אותו ניתן להוסיף לספריית ה-iTunes. בסינכרון עם המכשיר הקובץ יתווסף לרשימת הרינגטונים במכשיר. Audiko מכיל גם מבחר עצום של רינגטונים מוכנים שנעשו על ידי משתמשים.

3. סוללה שלא שורדת יום עבודה שלם

בעיה נוספת היא הבטריה של האייפון, אשר מתקשה לעמוד בעומס האפליקציות, השירים, ההתראות, קטעי הוידאו והצילום – ומתגלה כחלשה למדי. התוצאה היא שלאחר משהו כמו 6 שעות האייפון מתרוקן כמעט לגמרי ויש להטעינו מחדש. עם זאת, הכל תלוי בשימושים שעושים בו. חלק זוללים את הסוללה יותר וחלק פחות.

פיתרון: במקרים של סוללה חלשה, יש להימנע מלבצע פעולות הצורכות אנרגיה רבה עד להטענה המיוחלת. הנה כמה מהן.

כיבוי ה-WiFi: יש לגשת לתפריט Settings, ללחוץ על Wi-Fi ולהעביר את המתג ל-Off. האייפון משקיע זמן סוללה רב בחיפוש אחר רשתות, ואם אתם לא מתחברים לרשת עם Wi-Fi באותו זמן, זה עשוי לחסוך מעט בטריה.

כיבוי הבלוטות': כדי לכבות את הבלוטות' במידה ואינכם משתמשים בו (ורוב הסיכויים שלא), יש לגשת לתפריט Settings, ללחוץ על General, לבחור ב-Bluetooth ולסמנו כ-Off. אפקטיבי לכל טלפון סלולרי.

הורדת בהירות המסך: כדי לשלוט על התאורה של האייפון, אשר ברמות גבוהות זוללת סוללה במהירות, יש לבצע לחייצה על Settings, לאחר מכן על Brightness ואז לכוונן את האור. מומלץ גם לשים לב ל-Auto-Brightness, אשר מעמעמת את המסך אם יש אור חזק (שמש, לדוגמה) ומאירה אותו רק אם יש חשכה – באמצעות חיישן האור הנמצא במכשיר. במידה ואתם רוצים לחסוך, מומלץ לסמן אותה כ-On.

לנעול את המסך: נעילת מסך האייפון לא חשובה רק כדי למנוע לחיצת כפתורים בזנמן שהוא בכיס, או כדי לאבטח אותו באמצעות סיסמה, אלא גם כדי לשמור על המסך כבוי כדי לחסוך בסוללה.לעיתים קרובות משתמשים רבים אינם דואגים לנעול את המסך, וכך, גם כשהמכשיר מונח על השולחן הוא מבזבז אנרגיה רבה.

לנעול את המסך אוטומטית: כדי להגדיר שהמסך יינעל באופן אוטומטי יש לגשת לתפריט Settings. כעת יש להקיש על General, לבחור ב-Auto Lock ולבחור באופציה של שלוש דקות, למשל. במצב זה, אם לא נעשה שימוש במכשיר במשך 3 דקות הוא יינעל אוטומטית.

אם ניסיתם כל אחד מהפתרונות הללו ועדיין הסוללה של האייפון מתרוקנת במהירות, נסו למעט בהפעלת יישומים שצורכים חשמל רב, כמו משחקים, סרטים, שירים ואתרי אינטרנט, לפחות עד שתוכלו להטעין את המכשיר. אם אינכם מעוניינים לבצע הקרבה זו, נותרו לכם שני פתרונות נוספים:

1. להטעין את המכשיר בכל הזדמנות. ברכבת, בעבודה, בנסיעה ברכב ואצל חברים. לשם כך מומלץ לקנות מטען נוסף המתחבר לשקע חשמל ואחד המתחבר למצת של המכונית. חיפוש באתר זאפ, חנות iDigital או סתם חנות אלקטרוניקה אחרת יביא תוצאות רבות.

2. לקנות סוללת גיבוי, המתחברת למכשיר ומוסיקה לו מוסיפה שעות שבהן ניתן להמשיך להיות ניידים. ניתנת להטענה בחיבור USB.

4. אי אפשר להעביר מידע עם הבלוטות'

שלא כמו טלפונים ניידים אחרים, התקשורת של האייפון באמצעות הבלוטות' מוגבלת למדי. לא ניתן להתחבר למחשבים עם מתאם בלוטות' או ניידים אחרים, או להעביר תמונות, שירים או קבצי וידיאו.

הפיתרון: הדבר הכי קרוב לשימוש בבלוטות' זו האפליקציה החינמית Bluetooth Photo Share. יישום זה מתיימר לאפשר שליחת תמונות על גבי החיבור בין שני מכשירי אייפון או אייפוד טאצ'. עם זאת, הוא לא יציב לגמרי ולא תמיד עובד.

אפשרות נוספת היא פשוט להשתמש באימייל או לחבר את האייפון למחשב כדי להוריד את התמונות. על שירים וסרטי וידיאו אין ממש מה לדבר, משום שהמכשיר חסום לחלוטין לאפשרות זו.

5. המכשיר מתחמם בקלות

דבר בעייתי באייפון הוא עניין הטמפרטורה. למכשיר כבר יצא שם רע למדי בכל הקשור להתחממות והתפוצצות. בזמן האחרון התפרסמו שני מקרים של אייפונים מתפוצצים בדרום צרפת. אחד מהם הוא של בחור בן 18 שהאייפון של חברתו התפוצץ בפתאומיות ושלח רסיסי זכוכית מהמסך לעבר פרצופו. השני הוא של מאבטח סופרמרקט, שטוען שגם האייפון שלו התפוצץ. שני מקרים אלו מצטרפים לארבעה מקרים נוספים בדרום צרפת, המתהדרת באקלים חם במיוחד הדומה במהותו לזה הישראלי. כל זאת אפילו מבלי לדבר על האייפודים המתפוצצים.

המצב נהיה בעייתי עד כדי כך שאפל נאלצה להוציא הודעה רשמית מטעמה, האומרת כי בכל מקרה בו האייפון התפוצץ היה הדבר בעקבות הפעלת כוח, ולא תועדו על ידה מקרים של התפוצצות או התחממות יתר באייפון החדש, ה-3GS. עם זאת, הממצאים, כפי שניכרים בידיעה כגון זו שבאתר Gizmodo, מעלים כמה סימני שאלה.

תהיות נוספות עלו כאשר אפל הכריזה כי האייפון, גם בדגם 3G וגם בדגם 3GS, פועל בצורה הטובה ביותר באזורים בהם הטמפרטורה היא עד 35 מעלות. בעייתי למדי כשמדובר בישראל.

בעיית ההתחממות לא אומרת בהכרח שכל אייפון שיגיע לאילת יתפוצץ. טענה זו אגב, נבדקת באופן עקרוני על ידי האיחוד האירופי ומכון התקנים הצרפתי. עם זאת, טמפרטורה גבוהה של המכשיר עשויה לפגוע ברכיבים האלקטרוניים העדינים שלו, לקצר את אורח חייו ולגרום לבעיות כמו תקלות בטעינה, בקליטה חלשה ותצוגה מעומעמת.

הפיתרון: אין ממש כזה, מלבד לנקוט בצעדים של זהירות מונעת. אין להשאיר את האייפון במכונית (ההמלצות של אפל לגבי מקום אחסון הן עד 45 מעלות), על אדן החלון או במיקרוגל. אם אתם נתקלים במסך אזהרה כדוגמת זה שמשמאל, מומלץ להישמע להוראות היצרן ולתת לאייפון להתקרר כמה דקות בטרם השימוש בו.

חשוב לציין כי עד כה לא תועדו מקרים של תאונות כלשהן במכשירי האייפון בארץ – לכל דגם שהוא. גם עניין ההתחממות נדיר, ונפוץ הרבה יותר במכשירים ישנים.

6. אין MMS, לפחות כרגע

האייפון מכיל, החל ממערכת ההפעלה החדשה שלו OS 3.0, אשר הושקה ביוני האחרון, תומך באופן מלא בשליחת תמונות וקטעי וידאו דרך יישום ההודעות (Messages) במכשיר. עם זאת, הופעת האופציה לשליחת תמונות מתאפשרת רק אם הרשת הסלולרית של אותה ספקית מאפשרת זו. כרגע, כמובן, אין אופציה כזו בישראל ולמרבה האירוניה, גם לא באמריקה. הסיבה היא ש-AT&T, המפעילה היחידה של האייפון בארה"ב, אינה מאפשרת אותה.

הפיתרון: קשה לדעת איך והאם כשהאייפון יגיע לארץ המפעילות יתמכו בשליחת הודעות מולטימדיה באמצעותו ברשתות שלהן. לכאורה הדבר הגיוני, אולם המקרה של AT&T מלמד שלא הכל מובן מאליו. בינתיים, ניתן להשתמש בתוכנה כמו SwirlyMMS אשר עובדת על מכשירים פרוצים ומחירה הוא 12 דולר – או פשוט לשלוח בינתיים אימייל.

7. תיקון שגיאות אוטומטי

תכונה מרגיזה במיוחד באייפון היא תיקון השגיאות האוטומטי. ניכר כי הכוונה הייתה טובה – למנוע מבעלי שגיאות כתיב וחסרי ידע בשפה לבצע טעויות מביכות במיילים, הודעות SMS . עם זאת, לא ברור מה חשבו באפל כשהפעילו אפשרות זו בברירת המחדל.

בזמן הקלדה קופצת לה מלמטה מעין "בועה" קטנה המכילה את המילה הנכונה, או השלמה של המילה אותה חשבנו להקליד. עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שכדי להתעלם מההצעה הנדיבה יש ללחוץ על "איקס" קטנטן בגודל של חצי נמלה. אם לא נעשה זאת ובהיסח הדעת נמשיך לרשום, בפעם הבאה כשנעשה "רווח" יחליף האייפון את ההצעה שלו בלי להתחשב בנו בכלל. כך, למשל, כתיבת SMS עם הביטוי "פרינט סקרין", אשר באורח פלא הוחלף ל"פרינו סקרים". ללא ספק, עברית היא לא הצד החזק של האייפון.

הפתרון: כדי לבטל את תיקון השגיאות האוטומטי, יש לגשת ל-Settings, ולבחור ב-General. בלחיצה על Keyboard יתגלה תפריט ובו ניתן יהיה לבטל את תכונת ה-Auto-Correction. כך נוכל לבצע טעויות כאוות נפשנו, מבלי לתת לאייפון להחליט בשבילנו.

8. אין פלאש בספארי

לא על הפלאש החסר במצלמה מדובר, אלא על נגן הפלאש בדפדפן האייפון, ספארי.כל ניסיון לראות סרטוני פלאש או אתרים המתבססים על הטכנולוגיה נדונים לכישלון. הדפדפן מציג במקומם חלל ריק ולא מאפשר להוריד שום תוכנה. עם זאת, מדובר ככל הנראה בחוסם הפרסומות האולטימטיבי.

פיתרון: אין כזה בעתיד הנראה לעין. אפל אינה מאפשרת להתקין תוספים (plug-ins) לספארי באייפון, וכך חוסמת מראש כל שיתוף פעולה עם Adobe. ככל הנראה המצב בו רק בעלי מכשירים פרוצים יכולים להתקין את התוסף – יישאר עד להודעה חדשה.

מקור כלכליסט – ערוץ אייפוניסט

אבי אבקסיס
שמי אבי אבקסיס, מייסד/כותב ועורך ראשי. נשוי + 3 וחובב מושבע של מחשבים וגאדג'טים בפרט, ואחד מהם הוא האייפון כמובן. את האתר הקמתי לאחר יציאתו של האייפון וזאת במטרה לספק במה לכל אותם בעלי האייפונים בארץ שלא מודעים לכל התוכנות שיש באפסטור, וזאת כמובן בשפת הקודש.
אבי אבקסיס
אבי אבקסיס

8 תגובות

 1. חלק דברים נכונים וחלק לא לדוגמא:
  הבלוטוט', בטח ובטח שאפשר להעביר קבצים ותמונות על גבי אפליקציה בשם ibluetooth
  את זה כלכליסט לא כתבו.
  לגבי ה MMS לי הוא פועל מצויין בלי שום תוכנה חיצונית כמו SwirlyMMS על גבי רשת אורנג'.
  תיקון השגיאות לדעתי זה דבר מאוד מאוד יעיל במיוחד שאין מקלדת פיזית, לגבי ביטול ההצעה של התיקון פשוט צריך ללחוץ על בועה ולא חייבים ללחוץ על ה X.
  גם לגבי הפלאש יש תמיכה חלקית בעזרת התוסף או הטוויק imobilecinema (אין לי מושג אם כתבתי טוב) בזכותו יש תמיכה בחלק מהאתרים המוכרים כיום כמו: megavideo.com בזכות התמיכה אפשר לצפות וסרטים ותוכניות שאנשים מעלים.
  זה הדעה שלי אני מקווה שפעם הבאה הם יבדקו לפני שהם יכתבו.

 2. לגבי תיקון מספר טלפון, איזה תוכנות נוספות קיימות לתיקון הדבר, מלבד open hebrew?

 3. magadani – ממה שאני מכיר ויודע אין יותר טוב מ-openhebrew ( היא היחידה בשוק נכון לעכשיו)

 4. שימו לב שנעילת המכשיר לא רק חוסכת באנרגיה של תאורת המסך. בעת הנעילה מופסקים כל מיני שירותים כמו WiFi, מה שמוסיף לחיסכון. אגב, במצב טעינה השירותים הללו ממשיכים לעבוד גם כשהמכשיר נעול. זו הסיבה שכדאי שהטלפון יהיה בטעינה כשמורידים קובץ גדול או כשעובדים ב- SSH.

 5. Darks – הבעיה עם openhebrew שהיא משבשת לי את תצוגת אנשי הקשר בתוכנת groups. בתמיכה שלהם אמרו ש-openhebrew משתמשת ב-forced right direction, מה שמשבש את התצוגה התקינה של אנשי קשר בעברית בתוכנה הנ"ל. חבל שאין איזה סקריפט או משהו קטן שמתקן את בעית המספרים ספציפית…

 6. magadani – תוכל לפנות לתום מפתח העברית לבדוק את הבעיה שלך דרך האתר שלו http://openhebrew.wordpress.com/

 7. רק טעות אחת קטנה: כאשר יש אור שמש חזק, האייפון מגביר את תאורת המסך, וכאשר האיזור חשוך- הוא מעמעם אותה.

  והסיבה? פשוטה. באורה חלשה אין צורך שהמסך יסנוור אותנו, ובתאורה חזקה יש צורך בעוצמה גבוהה יותר למסך על מנת שנראה משהו…

  כתבים דמיקולו…

כתיבת תגובה